Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka).Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcamiz perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor orazgodność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.
Nad ranem 19 kwietnia 1943 roku oddziały niemieckie wkroczyły na teren getta w celu jego ostatecznej likwidacji. W tym dniu, w święto Pesach, wybuchło powstanie. Na terenie getta przebywało wtedy ok. 50-60 tysięcy osób. Była wśród nich, cytowana w temacie tegorocznej sesji, 11-letnia Hena Kuczer (Krystyna Budnicka). W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów. Dziesiątki tysięcy z nich zmarły z powodu chorób, epidemii i braku dostępu do lekarstw, inni zostali zastrzeleni lub w inny sposób zamordowani przez Niemców. Głód również zbierał swoje okrutne żniwo. 22 lipca 1942 roku okupanci rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze. Kiedy 18 stycznia 1943 roku Niemcy rozpoczęli kolejną akcję wysiedleńczą, napotkali na zbrojny opór bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Czy powstańcy mogli mieć nadzieję na zwycięstwo? Raczej nie. Mogli zdecydować, jak umrą. I wybrali heroiczną śmierć w walce, jako ostateczną próbę wolności człowieka. Jeżeli przetrwać – to tylko jako wolni ludzie, a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć. W walce zwyciężymy śmierć. Po pierwsze; Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty. Po drugie: Taka śmierć nie jest śmiercią bezsensowną, jest bohaterskim świadectwem, przesłaniem dla przyszłych pokoleń. Żydzi pokazali, że potrafią stawić zbrojny opór, a wróg – okazało się – nie jest niezwyciężony. Tak rozwiał się mit o niepokonanej armii niemieckiej. Celem powstania nie było odparcie okupanta, ale przeciwstawienie się mu, pokazanie światu, że toczy się walka o naszą i waszą wolność! O Wasz i nasz – ludzki, społeczny, narodowy – honor i godność. Tymi słowami, 23 kwietnia 1943 roku Żydowska Organizacja Bojowa zwróciła się w odezwie do Polaków. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim jest okazją nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w warszawskim getcie i w zadumie posłuchać relacji ocalonych. Jest szansą głębszego spojrzenia w historię, by wnikliwiej przyjrzeć się współczesnym wydarzeniom.
Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.
57-150 Prusy
ul. Parkowa 1