Wywiadówka podsumowująca pracę w pierwszym półroczu odbędzie się 22.01.2025 r. W Księginicach o godz. 16.00, w Prusach o godz. 16.30.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Psycholog

Psycholog

Psycholog szkolny mgr Agnieszka Bilska

Godziny pracy psychologa:

Środa

9.00-14.30

Piatek

9.00-14.30

Rodziców zapraszam do kontaktu po wcześniejszym umówieniu się poprzez librus lub telefonicznie pod numerem sekreteriatu szkoły.

Internet jest źródłem różnego rodzaju informacji, a rodzicielstwo źródłem różnego rodzaju kłopotów. Można pogodzić te dwa źródła i poszukać właśnie w Internecie informacji, które mogły by pomóc Wam rodzicom w wychowywaniu i wspomaganiu procesu edukacji. Chcąc wyjść na przeciw potrzebom rodziców związanych z poszukiwaniem różnego rodzaju informacji dotyczących tego, w jaki sposób wspierać dzieci, zamieszczamy podstronę, na której pojawiać się będą linki dotyczące wychowywania i edukacji dzieci w sytuacjach problemowych.  Zachęcamy do zaglądania i poszerzania swojej wiedzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Seria kilku publikacji „One są wśród nas” poświęcona jest chorobom przewlekłym u dzieci. Zawarte są w niej praktyczne wskazówki jak stworzyć odpowiednie warunki, aby wszystkie dzieci mogły się uczyć, rozwijać i bawić mimo choroby. Przeznaczona jest dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w przedszkolu i szkole:

2. Jak uchronić dziecko przed biernym i czynnym paleniem tytoniu. Poradnik antynikotynowy. Stanowi źródło, przykładowych scenariuszy zajęć, które mogą być wykorzystane w ramach prowadzonych spotkań poświęconych problemom związanym z paleniem tytoniu.
 
 
3. Jak kochać i wymagać. Poradnik dla rodziców.
Poradnik dla rodziców powstał na podstawie sprawdzonego, funkcjonującego od wielu lat Programu Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Zawiera najważniejsze wskazania, praktyczne podpowiedzi zachowań, ćwiczenia do autorefleksji nt.: Jak określać dziecku granice?; Jak zachęcać dziecko do współpracy?; Czy powinno się karać dzieci?; Jak zachęcać dziecko do samodzielności?; Jak uwolnić dziecko od narzuconych mu ról?; Jak mądrze chwalić dzieci?; Mamy nadzieję, że Poradnik będzie również zachętą dla rodziców do udziału w zajęciach Szkoły dla Rodziców i Wychowawców 

 

 
4. Zamiast klapsów. Jak z szacunkiem i godnością wyznaczać dziecku granice.
Kolejny poradnik dotyczący wychowywania 
 
 
5. Publikacje Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii:
„Smak życia, czyli debata o dopalaczach” to program profilaktyczny autorstwa Krzysztofa Wojcieszka, twórcy wielu znanych programów profilaktycznych, który został przygotowany z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Jest to instrument profilaktyki uniwersalnej bazujący na metodach aktywizujących, adresowany do młodzieży szkolnej w wieku 15-18 lat. Celem programu jest dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. Dzięki odpowiednio dobranej konstrukcji scenariusza programu, zastosowana tu metoda krótkiej interwencji profilaktycznej umożliwia twórcze wykorzystanie dysonansu poznawczego uczestników związanego z nową wiedzą i oceną ich zachowań ryzykownych.  
 
“Bliżej siebie -dalej od narkotyków. Poradnik dla rodziców”:

Być rodzicami nastolatka nie jest łatwo. Jeżeli jednak rozumie się i pamięta, że okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka – to połowa sukcesu.Najnowsze wydanie zaktualizowanej broszury dla rodziców na temat problematyki środków psychoaktywnych. Zawarliśmy w niej oprócz podstawowych zasad prowadzenia profilaktyki w środowisku rodzinnym szereg nowych informacji w tym:

  • Informacje o nowych środkach psychoaktywnych tzw.: „dopalaczach”,
  • Informacje o lekach dostępnych bez recepty używanych w celu odurzania się,
  • Najnowsze zmiany w prawie,
  • Aktualna, podstawowa wiedza o najpopularniejszych narkotykach,
  • Nowy słownik slangu młodzieżowego.
Wszytko do pobrania w wersji pdf tutaj
 
6. Eurosieroctwo- negatywne skutki migracji zarobkowej dla dzieci i ich rodzin.
 
 
7. Przemoc w rodzinie- poradniki dla ofiar przemocy w rodzinie.
 
 
8. Dziecko w rozwodzie. 
Poradnik dla rodziców będących w trakcie procesu rozwodowego, pomagający zmniejszyć dyskomfort dziecka związany z tą sytuacją.
 

 

Opieka wspólna po rozwodzie – 12 zasad na drodze do sukcesu.  

POZYTYWNE I NEGATYWNE OBLICZA STRESU ORAZ KRYZYSU ROZWODOWEGO

Film z YouTube

Film z YouTube

 

 
Ciekawa pozycja dająca, w szczególności rodzicom, kilka wskazówek jak zmniejszyć traumę dziecka podczas pobytu w szpitalu 

 

 

10. Kocham nie biję
Kampania poświęcona przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz ograniczaniu jej skutków. 

 

Film z YouTube

11. Dziecko w Sieci 
Ogólnopolska kampania społeczna „Dziecko w Sieci” zainicjowana została w lutym 2004 roku przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN). Podstawowym jej celem było zwrócenie uwagi dorosłych i dzieci na zagrożenia związane z aktywnością pedofilów w Sieci oraz edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. 
Kilka praktycznych porad jak sprawić by Internet nie był zagrażający– kampania społeczna Nasze Dzieci w Sieci

Kurs e-learning Fundacji Dzieci Niczyje poświęcony bezpieczeństwu dzieci w Internecie w ciekawej i przystępnej formie przybliża rodzicom treści dotyczące zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z sieci internetowej. 

12. Zły dotyk.
Strona kampanii poświęconej problemowi wykorzystywania seksualnego dzieci.
Jak chronić dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. 
Broszura – Pomoc dzieciom wykorzystywanym seksualnie. Poradnik dla pedagogów, nauczycieli i opiekunów dziecka

 
13. Żałoba w rodzinie – pomoc dzieciom w sytuacji straty osoby bliskiej 
14. Czy rodzice zachęcają dziecko do czytania? -Środowisko rodzinne ma duże znaczenie w kształtowaniu nawyku czytania uczniów, bowiem kontakt dziecka z książką najczęściej odbywa się w domu rodzinnym. Biorąc to pod uwagę, starano się ocenić stosunek rodziców do zainteresowań czytelniczych własnych dzieci.
15. Sześciolatek w szkole
 

 

16. Bezpieczny maluch– Ulotka na temat bezpieczeństwa najmłodszych dzieci (0-3): jak chronić dzieci przed urazami (upadki, skaleczenia, oparzenia, duszenie, zatrucie i inne), jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu, na placu zabaw czy w czasie podróży samochodem.

Ulotka “Ostrożnie, dziecko”

Ulotka dla rodziców zawierająca instrukcję bezpiecznego noszenia i trzymania niemowlęcia. Zawiera informacje dotyczące tego, dlaczego potrząsanie dzieckiem i szarpanie go może być niebezpieczne i powodować urazy.

Film z YouTube

17. Broszura “Zabawa to podstawa”– Dzięki zabawie rodzic może umacniać więź z dzieckiem. Dla malucha czas spędzony na zabawie z najbliższymi osobami jest bezcenny. Jak bawić się z dzieckiem, żeby samemu też czerpać z tego radość? Broszura przedstawia kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzicom urozmaicić czas spędzany z dzieckiem.

18.Broszura “Stres – poradnik dla rodziców małych dzieci”

 

Broszura pomoże rodzicom rozpoznać źródła stresu, który może im przeszkadzać w dobrym rodzicielstwie. Zawiera wskazówki, w jaki sposób radzić sobie z trudnymi sytuacjami i pomaga lepiej zrozumieć uczucia dzieci.

19.Ulotka “10 kroków ku temu by stać się lepszym rodzicem” Broszura zawiera istotne wskazówki dla rodziców, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności wychowawcze i skutecznie radzić sobie z trudami rodzicielstwa.

20.Wskazówki dla rodziców przedszkolaka i pierwszoklasisty: “Jak pomóc Waszemu dziecku, by zostało wzorowym uczniem” 

Data dodania: 2020-12-07 22:15:47
Data edycji: 2023-10-06 10:49:06
Ilość wyświetleń: 3413

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.

Kardynał Stefan Wyszyński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej