Wywiadówka podsumowująca pracę w pierwszym półroczu odbędzie się 22.01.2025 r. W Księginicach o godz. 16.00, w Prusach o godz. 16.30.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Prawo autorskie

           PRAWO AUTORSKIE           

          Co to jest prawo autorskie?        

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że zrobiłeś zdjęcie zachodu słońca podczas spaceru, narysowałeś rysunek, napisałeś zadanie, a potem ktoś inny zabrał Ci je i następnie wszystkim powiedział, że to jego praca i otrzymał za to szóstkę? Jak czułeś się w tym momencie, przecież ktoś ukradł Twoją pracę i przypisał sobie! Niesprawiedliwe  - prawda? Ale przecież nie powinno nas to denerwować, ponieważ sami bardzo często tak robimy. Oburzasz się, że przecież nikomu nic nie zabrałeś. Czy na pewno? Każdego dnia przeglądamy w Internecie tysiące stron, każda z nich zawiera informacje, które ktoś tam zamieścił, może być to informacja tekstowa, może być to muzyka, może to być obrazek, zdjęcie, które ktoś sam wykonał następnie zamieścił w Internecie. Zdjęcie,  obrazek, laurka – to wszystko, są to dzieła Twojego umysłu i Twoich rąk, to Ty jesteś ich twórcą. Każdy twórca nabywa swoje prawa autorskie w momencie, w którym wykona swoje dzieło i według zasady, wcale nie musi być one dokończone.

Definicja mówi, że prawo autorskie jest to „zbiór przepisów zajmujących się każdym przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania.” Prawa autorskie kojarzą nam się w praktyce z pozyskiwaniem pewnych korzyści materialnych, np. autor który sprzeda swoje prawa autorskie do  książki, otrzymuje od wydawnictwa pieniądze za to, że książka zostaje wydrukowana w wielu egzemplarzach. Aby zostać twórcą nie trzeba być artystą, który ukończył studia. Każdy z nas może zostać „twórcą”. W Polsce prawo, które chroni autorów zapisane zostało w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku.

Linki do krótkich filmów na kanale You Tube, które poszerzają naszą wiedzę na ten temat:

https://www.youtube.com/watch?v=ouQowkWRlmA

https://www.youtube.com/watch?v=JIQgsWXU2_8

https://www.youtube.com/watch?v=ljLjvDd40-k

Data dodania: 2021-10-13 23:38:02
Data edycji: 2022-05-03 21:27:13
Ilość wyświetleń: 422

Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny.

Kardynał Stefan Wyszyński
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej